Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Chat ve Sohbet

Anasayfa > Sohbet > Chat ve Sohbet

Chat

İsiminden de anlaşıldı üzere Tüm Chat alemini bir araya toplayan sitemiz Chat kelimesinde yerini almış durumdadır. Sanal alemin en tercih sitesi olan mükemmel Radyo sizlere en iyileri sunmak için en bilgili ekip ile çalışmalarına devam etmektedir. En Çok kullanılan global kanallarımızdan biri olan chat kanalımızda kurallara uyarak chat yapabilirsiniz. Chat kanalımızın bir özelliyi vardır. Bu chat kanalımızda birbirinden farklı sunuculardaki insanlarla söyleşi edebiliyorsunuz. Yazılımı yapan Sunucu baş yöneticilerinden Nefret kardeşimizin düşüncesi tutmuş olup, sitemize büyük bir katkı elde etmiştır, yalnız sunucumuz bünyesindeki kişilerle değil başka sunuculardaki insanlarla chat yapabilir, günün yorgunluğunu sizde atabilirsiniz. Yeni dostluklar kurabilirsiniz. öteki oyun odalarımızda yarışmalara katılıp sizde birinci olabilirsiniz.

Chat Yönetim Anlayışı

Kullanıcılarımızın saygı ve sevgi içinde rahat ve güvenli bir sitede chat yapabilmesi, yeni dostluklar kurması ve eğlenceli vakitler geçirmesi için herşeyin en güzelini düşünmekteyiz. Özel chat’lerde şifreleme tekniyi kullanılmaktadır ve asla bir başka kullanıcıyla diyalog geçmişiniz asla paylaşılmaz. Kural ihlali yada yasa dışı , politika benzer biçimde girişimlerde resmi kurum ve kuruluşlara lüzumlu bildirimler yazılı ve log halinde verilmektedir. Bizim istediğimiz güzel bir ortam olmasıdır, Çalışmalarımız bunun üzerinde devam etmektedir chat yönetim anlayışımız bir tek sizin rahat etmesidir.

Chat Tarihçesi ve İlk Mirc Chat

1988 yazında Finlandia Oulu Üniversitesinin data prosedür departmanında çalışan Jarkko “WiZ” Oikairen tarafından ilk IRC client ve server yazıldı ve böylelikle IRC (web relay chat) doğmuş oldu.

Oikairen, “OuluBox” isminde eş vakitli konuşmaya olanak veren, tolsun.Oulu.Fi adresinden host edilen ve bir BBS (Bulletin Board System) server üzerinde çalışan bir software yazdı. “Chat” bölümünü meydana getirmek için Jyrki Kuoppala ve Jukka Pihl tarafınca yazılan program kullandı.

Jyrki Kuoppala birinin başka bir makinedeki birine bildiri yollaması amacıyla rmsg programını yaptı. Bu #kanal sistemiyle değil de kişiden-şahsa bir bildirişim sistemiydi.

O zamanlar mevcud bir öteki fazla-kullanıcılı chat (söyleşi) programı ise MUT (Multi User Talk) idi. Jukka Pihl doğrulusunda yazılmıştı.Bu programın kötü bir tarafı düzenli çalışmamasıydı. Bunu düzeltebilmek amacıyla IRC denen şey düşünüldü.

Böylelikle IRC, 1988 in ağustos ayı sonucunda doğmuş oldu. İlk IRC serverı “tolsun.Oulu.Bi” olarak isimlendirildi.

Kullanıcı sayısının yükselmesi ile Jarkko Oikairen in Helsinki ve Tampere Üniversitesi’ndeki birtakım arkadaşları IRC Serverlarını çalıştırmaya başladı ve daha sonra başka üniversiteler bunu takip etti. Markku Järvinen, clientin geliştirilmesine yardımcı oldu.

Jarkko, Bitnet vasıtasıyla Denver ve Oregon State Üniversitesindeki arkadaşlarıyla haberleşti ve uygulamasını denemelerini istedi. Vijay Subramaniam Fin’li olmayıp IRC’ ı kullanan ilk insandır ve ondan program yayılmış ve üniversitedekiler Fin Network’üne bağlanmak istemişlerdir.

Kısa vakit içinde IRC, çok büyümeye ve Fin Ulusal Network (Funet) üstünden kullanılmaya başlandı, daha sonra internetin İskandinav kolu olan Nordunet’e bağlandı. Kasım 1988’de IRC web çapında yayıldı.

IrcII, 1989’da Michael Sandrof doğrulusunda oluşturuldu.1990’da, ircd’nin yeni bir sürümü olan yeni bir network yüklendi (2.6). Chnet olarak adlandırılan network (yaklaşık 25 serverlı ancak kullanıcısız) programcılar arasındaki anlaşmazlık sebebiyle dağıldı.

EFnet “ErisFreenetwork”

IRC dünyasındaki ilk önemli anlaşmazlık ağustos 1990 da yaşandı. A-kati’te (anarchy net) eris.Berkeley.Edu olarak adlandırılan bir serverdan oluşuyordu. Sürekli açıktı, password yoktu ve bağlantı sayısı limitli değildi.

Eris free network, EFnet, ilk defa IRC’den Q-lined (Q for quarantine) olabilen eris makinesini yaptı. Bir Greg olan “wumpus” (Lindahl) Eris’in bu line’ı reddetmesi üzerine EFneti kurdu. Böylece A-kati eris Serverları ile, EFnet ise eris olmayan serverlar ile şekillendi.

A-netin ölmesiyle EFnet adı kısa bir süre yaşadı ve geçerliliğini yitirmeye başladı ve IRC yine geri döndü.TubNet kapanan daha sonraki network oldu. Bu tüm netsplitler içinde en büyük risk yaşam sürdüren #hottub daki insan sayısının artmasının bir sonucuydu.

Ortalama 100 user seviyesinde 5 servera sahipti ve aynı senenin Eylül ayında yine kapandı. IRC’ın tarihinde en sık gündeme gelen süre körfez savaşıdır. İlk kere 1991 in başlarında 300 eş zamanlı user bulunmuştur.

“Undernet”

diğer bir ayrılma çabası 1992 ekiminde Amerikada ‘Wildthang’ doğrulusunda başlamıştır (Efnetin ircd versiyonu 2.8.10’dan ayrılmıştır). Bot ları geliştiştirmek için networkler kontrol edilmiş ve çok kısa zamanda “arkadaşlar ve onların arkadaşları” mantığıyla fazla kısa bir sürede büyümüştür.

Avrupa’da ve Kanada’da ayrılan yeni Serverlar aralıkta başka bir Kanada serverına bağlanmış ve aynı ayın sonunda fr-ca networkü diğer bir ABD networküne bağlanmış ve daha sonra bu networke Undernet adı verilmiştir. Netsplitlerden doğan kanal kaoslarını çözüme ulaştırmak ve userların kanalları kaydetmesini ve müdafaasını oluşturan Cservice programı Undernetle adım atmıştır.

“DALnet”

DALnet, 1994 seneninın Temmuz ayında laglardan, netsplitlerden ve EFnet üstündeki çalışmalardan farklı bir şekilde, alternatif bir IRC ağı olarak kurulmuştur. MIRC, DALnet’in gelişimine çok katkı elde etmiştır.Çünkü DALnet, mIRC sunucu listesinde haiz bulunmuş olduğu serverlerla en küçük ağlardan bir tanesiydi.

Bu liste alfabetik olarak düzenlenmişti ve DALnet, EFnet ve Undernet ve diğer iri ağların önünde gelmekteydi.Sonuç olarak , IRC’a yeni olan birisinin programı yüklemesiyle, doğal olarak bastaki server yada ağa bağlanmıştır.Bu da ‘mIRC yeni kullananlarının’ DALnet’e sürüklenmesine neden olmuştur.

1995 yılı sonlarına doğru, ayni anda online kullanıcı adedi üstün dereceli sayıına ulaşarak 1000′i bulmuştur.Hızla artan kullanıcı sayısıyla, 1996 yılı ilk haftalarında ağ, bir grup sorunlarla karsılaşmaya baslar.

Daha önce pek istenmeyen lag ve netsplitler ortaya geliyordu. Buna ilave olarak, autokill fonksiyonu bazı koordine bozuklukları yaratmıştı.Bütün şunlar Kline takımının kurulmasının yolunu açmıştır.

Mopher, NickServ ve ChanServ servislerini kodlamaya karar verir, 2 servis MirclMax’in çalıştırmakta olduğu botun mevzusuna dayandırılmıştı. #StarTrek kanalında, MirclMax’in ircII botu, RunABot, kanalı kontrol edebilen, modelock kapasitesi olan ve operatörler amacıyla giriş seviyelerini denetim edebilen bir bottu. Founder‘ın seviyesi de eklenmişti böylece birinin kanal üzerinde mutlak kuvveti olabiliyordu.

ChanServ, DALnet servislerinin ilklerinden biriydi ve 19 Ocak 1995′te dünyaya gelentu. İlk kayıtlı kanal #DS9 (Deep Space 9) idi. MirclMax eski günlerde EFnet’in #StarTrek ve #DS9 kanallarında takılmaktaydı.DALnet’e vardığında de doğal olarak bu kanalları kayıt etmeyi düşündü.MirclMax ilk üç kanalı kayıt etti: #DS9, daha sonraları resmi sohbet ve yardim kanalı olan #dragonrealm ve #StarTrek. 4. Kayıt edilen dalvenjah’in #AFD (alt.Fan.Dragons) kanalı idi.

NickServ ise birkaç ay sonra 1 Mart 1995 günü doğdu.İlk kayıtlı nick Morph lakin nickini Morpher olarak değiştirdi bu da tarihinin değişmesine sebep oldu. Günümüz en eski nickler sırasıyla; JoeBlow, WatchMan, MirclMax, RunAbot ve dalvenjah.

Peşinden HelpServ geldi. IrcII için yardim dosyalarını içermekteydi. IrcII amacıyla, yardım dosyalarını programla beraber alma zorunluluğunuz yoktu. O yüzden, gaye ağın kendi yardim dosyalarına sahip bir botu ağla beraber çalıştırmaktı.

Her şeyi ayarladık! “Oh, oh! Arkadaşım online olduğunda birşey anlatmalıyım, lakin o zaman da ben burada olmayabilirim.” Ok, başka bir kullanıcıya mesaj bırakabileceğimiz bir servis neden yaratmıyoruz?. “mükemmel! Adini ne koyalım” ve tamamımız birşeyler düşünmeye başladı… NoteServ, MsgServ, nihayetinde Lefler’in anası MemoServ isminde bir görüş sunar ve tamamımız beğenir, böylece adı MemoServ kalır.

Ağın giderek büyümesiyle, yeni bir IRCD (IRC server yazılım) yaratılması sonucu alınmış ve DALnet 1999 Haziranın ‘da Dreamforge’tan Bahamut’a (baslarda dfhybrid olarak tanınan) geçiş yapmıştır. White_Dragon, lucas, Raistlin_Majere, Rakarra ve daha aşırı aşama önemli insan bu proje üstünde yoğun bir durumda çalışmıştır. Bu yeni ircd vasıtası ile, serverler on binlerce şahısın girebileceği bir durum almıştır.

“Oz.Org”

Trans Pasifik Avustralya/Amerika Network bağlantısındaki zorluklardan dolayı Mart 1996 da bir Avustralyan serverinin Undernetten ayrılmasıyla kuruldu.

Oz.Org’un ilk birkaç ayı Usenet linkinden ayrılma denemesi ile geçti. Orijinal Undernet X ve W chanserv’inin iki dizaynerının (chaos ve diğeri) bir tanesi Avustralyandı ve aynı kod oz.Org amacıyla Z (chanservin ismi) ismiyle kullanıldı. Mayıs 2001 de 4.000 user ile oz.Org en çok usera ulaştı.

1996 haziranında savaşın şiddetinin ve e-posta listlerdeki anlaşmazlıkların yükselmesinden aylar sonra ircd’nin geliştirilmesiyle ilgili anlaşmazlık şu anda başlamamıştı. Avrupa yönü daha sonrasında IRCnet adını aldı. IRC net Serverlarının bir biroldukça (fakat hepsi değil) Avrupadaydı, EFnet Serverlarının tek tekoldukça ise Amerikadaydı. EFnetin büyümesiyle kullanıcı adedi gittikçe arttı. 2000 sonbaharında EFnet 50.00, IRCnet 70.00 usera sahipti.

“IRC.Net”

1996 haziranında savaşın şiddetinin ve e-posta listlerdeki anlaşmazlıkların yükselmesinden aylar sonrasında ircd’nin geliştirilmesiyle ilgili itilaf hemen hemen başlamamıştı. Avrupa tarafı daha sonrasında IRCnet ismini aldı. IRC net Serverlarının tek tekoldukça (fakat hepsi değil) Avrupadaydı, EFnet Serverlarının bir çoğu ise Amerikadaydı. EFnetin büyümesiyle kullanıcı adedi gittikçe arttı. 2000 güzında EFnet 50.00, IRCnet 70.00 usera sahipti.

“Freenode- open projects network (OPN)”

Bir başka IRC network 1998de açıldı, aynı yıl 100 user ve 20 kanala ulaştı. 2001’in sonlarında ortalama 4.000 user ve 1.300 üstünde kanala ulaştı. OPN, Dancer IRCD serverı kullanıyordu ve daha sonrasında ircu kullanmaya başladı. Bu network daha sonrasında Freenode ismini aldı.

“öteki networkler”

elbet IRC internette patlama oluşturdu. Şu an IRC networkünden bağımsız yüzlerce server bulunmaktadır (amiganet, linuxnet, galaxynet, bestnet, NewNet, AnotherNet, ChatNet, UpperNet, ZAnet, X-Net, GammaNet, SuperChat, IceNet, RedBrasil, GR-Net, AlphaStar, SorceryNet vb. şeklinde).

2002 lerde başka networklerin bir biroldukça popüler oldu ve kendi IRC protokollerini düzenledi.

-94′lerde Türkiye’deki ilk IRC sever irc.Metu.Edu.Tr dır. Daha sonradan internasyonal networklerin #zurna kanalından ilham alınarak zurna.Com oluşturulmuştur.

Gene Türkiye’nin ilk serverlarından olan ve 1995-96 senelerinde hizmete giren irc.Planet.Com.Tr Türkiyenin ilk kati gazetesini çıkarmıştır. Ancak 96 sonlarında maddi nedenlerle kapanıktır. Arkasından superonline, raksnet, adanet vb. Serverların açılmasıyla Türkiye’de IRC bugünkü şeklini almıştır.

Chat Mobil

Sizlerde cep telefonlarınızdan veyahut tabletlerden chat kanallarımıza bağlanarak diyer kullanıcılarımız ile chat yapabilirsiniz. Chat Mobil ve cep chat kanalları içinde çeşitli odalar bulunmaktadır ve her odamızın yönetim anlayışı farklılık gösterebilmektedir. Toplu genel chat kanallarımız haricinde kısaca global kanallarımız haricinde sizin kendinize ilişik olan özel pencerelerde chat yapabilirsiniz. Gelişen ve güncelenen mobil uygulamaların yaygınlaştı bu dönemlerde bizde bu uygulamalar ile sizlere en iyi hizmeti vermekten gurur duymaktayız. Düşünün sizin nerede olduğunuzun bir önemi yok cebinizde bir akılı telefon olması kafi türkiyenin, dünyanın neresinde olursanız olun burada kurmuş olduğunuz arkadaşlarınızla nerede olursanız olun chat yapabilirsiniz ve onlarla eğlencelere devam edebilirsiniz. Bunu chat mobil ile sağlıyoruz. Hepimiz bu alanda lider bir marka haline geldik, en uygun sürümleri sizler için geliştirdik. Her telefon modeline uygun sürümler hazırlanmıştır. Biz sizlere en iyisini sunduğumuz için ve bu saygı ortamını sizlere sunduğumuz için kendimizle gurur duymaktayız.

IRC Chat – Çalışma Şekli

IRC, TCP/IP ((Transmission Control Protocol/internet Protocol) (İletim denetim protokolü/web Protokolü)) Ağ protokolüne uygun olarak çalışır.

şu demek oluyor ki değinirsek;

TCP, Bağlantılı ve kararlı bir bildirişim sağlar. Doğrusu, bilgisayarlar arasında oluşturulan oturumlar üzerinden geri yüklemeli olarak yapılan iletişim şeklidir (geri yükleme yollanan bilginin amaca ulaştığından güvenli olmak amacıyla tüketilir).

IP ise bağlantımızın bundan dolayı paket yollayıp alma işlemimizin adreslemesini yapar. Her farklı bağlantı için 0-255 arasında x.X.X.X adetleri şeklinde bir ip numarası vardır. Hesap yoluna gidersek aynı zamanda farklı olan yaklasık 4 milyar kadar = 2³² ip adresi bulunabilir. IRC, TCP/IP protokolüne göre çalışan metin tabanlı konferans şeklidir.

Chat Siteleri

İki veya daha çok katılım gösteren kişiye gerekseme işitilen, karşılıklı yada toplu halde dialog kurma biçimine söyleşi adı verilir. İnternet içinde meydana gelen sohbetlerin genel adı chat olarak ingilizceden dilimize giriş yapmıştır. 2000’li yıllarda çok popülerlik kazanan web tüketimi yanında insanlarda keyifli vakit geçirmek için bir takım farazi uğraşlar getirmiştir. Bu tarz şeylerin başlangıcında sohbet odaları ve akabinde toplumsal medya siteleri gelmektedir. Bu iki platformu birbirinden ayıran en belirgin özellik olarak ;

toplumsal medya sitelerinde üyelik koşulu varken, söyleşi siteleri üzerinde bu zorunluluk yoktur.
Chat siteleri daha yalnızca ve rahat erişimi olan parasız mobil söyleşi hizmeti sunar.

Chat Odaları

Gündüz saatlerinde ortalama 350 – 450 arası anlık (gece 850 ) katılımcı!

Katılım oluşturan türkçe mirc kullanıcıları ve genelde mobil aygıt kullanan kişilerdir.

Ağırlıklı olarak Eskişehir, aydın, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa şehirlerinden giriş sağlanmaktadır..

Kendine yeni heyecanlar arayan hanımefendilerin yanı sıra kamuda çalışanlarda sıkça sitemizde chat yapmaktadır.

Özel pencerelerde meydana getirilen chatler çok aşırı kötü kelime ve kelimeler içermedikçe müdahale edilmemektedir.

Kişisel spesifik bilgilerin paylaşımı mevzusunda bilişim kabahatlarınca kabahat olarak belirti edilen paylaşımların yapılması yasaklanır.

Her türlü eğlencelere ev sahipliği üreten KralTvRadyo chat sitesi , sizler amacıyla oyun odalarında keyifli bir rekabet ortamı yaratmıştır.

Bir önceki yazımız olan Saçlarınıza Muz Maskesi başlıklı makalemizde bayanlara saç karışımı, Doğal bakım ve doğal saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Tarih: 27 Ekim 2018 - 07:33 - Okunma Sayısı : 42 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

KATEGORİLER

Site içi Kategorilerimiz

TOP 10

En çok okunan içerikler
 Sohbet Kelebek Sohbet Mynet Sohbet Geveze Sohbet Zurna Sohbet Bizimmekan Sohbet Omegla Sohbet Chatrulet Sohbet